ÖSYM Yatay Geçiş Şartları Nelerdir / Yatay Geçiş Hangi Dönemlerde Yapılır?

ÖSYM Yatay Geçiş Şartları Nelerdir / Yatay Geçiş Hangi Dönemlerde Yapılır?ÖSYM Yatay Geçiş Tarihleri,ÖSYM Yatay Geçiş Kılavuzu,ÖSYM Yatay Geçiş Şartları ,ÖSYM Yatay Geçiş Bilgileri...

*ÖSYM Yatay Geçiş Şartları Nelerdir? Detaylı Bilgi için Lütfen TIKLAYINIZ

Yatay Geçiş Kontenjan Listesi Ve Kontenjan Takvimi İçin Tıklayınız

*Yatay Geçiş ile Alakalı Tüm Detaylar YÖK'ün Resmi İnternet Adresinde Yayınlanmaktadır.Detaylar için BURAYA TIKLAYINIZNOT: ÖSYM Yatay Geçiş Tarihleri,ÖSYM Yatay Geçiş Kılavuzu Bilgilerine İlgili Üniversitelerin Resmi İnternet Adresi Duyurular Bölümünden Öğrenebilirsiniz.


YATAY GEÇİŞ İLE İLGİLİ KISA BİLGİLER

Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılır?

Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan itibaren yapılabilir. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar. Birinci yıldan son yıla kadar geçiş yapabilirsiniz fakat son yıl geçiş yapamazsınız.

Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Yatay Geçiş başvuruları yarıyıl ya da yaz döneminde geçmek istediğiniz üniversitelerin web siteleri aracılığıyla yapılır.

Yatay Geçişte Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Geçiş yapmak isteyen öğrencilerin not ortalaması en az 2.00 olmalıdır. Fakat kontenjanlı bir alım olacağından ne kadar yüksek bir nota sahipseniz geçiş yapma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Yatay Geçişte Bölüm Değiştirme?

Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız ve bölümler arası bir denklik sağlanıyorsa bir bölümden başka bir bölüme geçme şansınız da bulunmakta.

Özel Üniversiteden (Vakıf) Devlet Üniversitesine Geçiş Yapılabilir mi?

Devlet üniversitelerinden özel üniversitelere ya da özel üniversitelerden devlet üniversitelere yatay geçiş noktasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Fakat bazı özel üniversitelerin geçişi engellemek için transkriptleri yatay geçiş başvuru tarihlerinden sonraya bıraktıkları da konuşulanlar arasındadır.

Yatay Geçiş’te Hazırlık Sınıfı Okunur mu?

Okuduğunuz üniversitede yok fakat geçmek istediğiniz üniversitede varsa üniversite tarafından yapılan bir yabancı dil sınavına girmelisiniz.

Yatay Geçiş’te KYK Bursları Kesiliyor mu?

Kyk bursu alıyor ya da Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurtta kalıyorsanız bir dilekçe yazarak bu haklarınızdan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Yatay Geçiş’te Millilik Bursu Kesilir mi?

ÖSYM tarafından size sağlanan özel haklar üniversite öğrenciliğiniz süresince devam edeceğinden yatay geçiş yapmanız halinde de bu hakları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yatay Geçiş

YÖK