KYK Yurt Depozito Ücreti Nedir, Ne Kadar Ödenir?

KYK Yurt Depozito Ücreti Nedir, Ne Kadar Ödenir?Yüksek öğretim programlarına yerleşmeye hak kazanan ve devlet yurtlarında barınmak isteyen öğrenciler Ağustos tarihleri arasında KYK yurt başvurularını yaptı. Yurt başvuru sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Peki KYK yurdu ve özel yurtların ücretleri ne kadar?

YURTKUR’a bağlı genel ücret uygulaması yapılan yurtlarda aylık yatak ücreti öğrencilerden 3’er aylık dönemlerde tahsil ediliyor. Ayrıca 314 ile 535 tl arasında yurt tipine göre değişiklik göstermektedir


Özel yurtlarda öğrencilere tek kişilikten 8 kişiliğe kadar çeşitli oda seçenekleri sunuluyor. Bu yurtlarda ücretsiz internet, 7/24 sıcak su gibi pek çok hizmet sunuluyor. İstanbul dışındaki illerde ücretlere kahvaltı ve akşam yemeği de dahil ediliyor. Eski öğrencilerin haziranda kayıt yeniledikleri için yurtlar şimdilik yüzde 50 dolu.

Özel öğrenci yurt ücretleri 320 lira ile 1.150 lira arasında. Peşin ödemelerde öğrencilere yüzde 10’a varan indirim uygulanıyor.

YURT ÜCRETİ VE DEPOZİTO İŞLEMLERİ

Yurtlarda ücret ödenerek barınılır. Yurdun fiziki yapısı ve barınma durumuna göre farklı yurt ücreti uygulanmaktadır.

Depozito Nedir ?

Öğrencilerden zamanında yatırılmayan yurt ücretlerine veya yurtta yapacakları zarara karşılık olarak tutulan paradır.

Yurt Ücreti ve Depozito Alınmayacak Öğrenciler

- Devletin koruması altındaki öğrencilerden,

-Anne ve babası vefat etmiş olanlardan,

-Şehit ve gazi çocuklarından yurt ücreti ve depozito alınmaz.

YURT ÜCRETİ ne zaman VE NASIL ÖDENECEKTİR?

Yurt ücretleri aylık olarak tahsil edilir. Kayıt olunan ay ile kayıt sildirilen ayda ise günlük ücret hesabı yapılır. Bir ay 30 gün üzerinden hesap edilir. Kayıtlarda kayıt gününün de ücreti alınır. Kayıt sildirmelerde ise işlem gününden sonraki günlerin ücreti iade edilir.

Yurt ücretleri en geç ayın son günü saat 21.00’a kadar banka aracılığıyla ödenir. İlk kayıtta yurt ücreti ve depozito ücreti kayıt sırasında yurt kasasına yatırılacaktır. Öğrenci, kayıt tarihine göre ödeyeceği yurt ücretini ve depozito miktarını, yayınlanması halinde Kurum internet sitesinden veya kaydolacağı yurt müdürlüğünden öğrenir.

Öğrenciler ileriki aylara ait yurt ücretini peşin olarak ödeyebilirler. Bir yıllık erken ödemelerde % 20 indirim yapılır.

Kayıt sildirme durumunda ücret ve depozito iade işlemleri ile depozito tamamlama işlemleri yurt kasasından yapılır.

Yaz okulu, staj gibi nedenlerle yaz aylarında nöbetçi yurtlarda kalan öğrenciler, asıl kayıtlı bulunduğu yurdun ücretini ödemeye devam eder.

Yurtta barınmakta iken kendi isteği ile kaydını sildiren öğrencilerin tekrar başvurmaları ve yurtta boş yer olması halinde, o öğretim yılı için iki kat yurt ücreti alınarak yeniden yurda kayıtları yapılır.

Yurtta barınmakta iken vefat eden öğrencilerin son ay yurt ücreti mahsup edilmeden depozitosu talep edilmesi halinde varislerine iade edilir. Talep edilmemesi halinde depozitosu 5 yıl bekletilir ve 5 yılın sonunda irat kaydedilir.

Artık yıl öğrencileri % 50 fazla yurt ücreti öderler.


KYK Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

KYK Sorgulama