Dershanesiz Yeni Eğitim Öğretim Döneminde Nasıl Başarıya Ulaşabilirim?

Dershanesiz Yeni Eğitim Öğretim Döneminde Nasıl Başarıya Ulaşabilirim?Yeni bir eğitim-öğretim döneminin başlaması, aynı zamanda milyonlarca öğrenci, öğretmen ve veli için de yeni bir sınav maratonunun başlaması anlamına geliyor. Her öğrencinin kafasında yine aynı sorular var; YGS/LYS sınavlarına nasıl hazırlanmalıyım?

Dershanesiz yeni eğitim döneminde ek bir desteğe ihtiyaç duymadan nasıl başarıya ulaşabilirim? İstediğim üniversiteyi ve bölümü kazanabilmek için rekabette nasıl bir adım öne geçebilirim? Sınavların adı, biçimi ve uygulanan sistem sık sık değişse de bu sınavların insan hayatındaki önemi değişmiyor. O zaman gelin, YGS/LGS sınavlarına kusursuz bir şekilde hazırlanmanın 8 altın kuralına beraber bir göz atalım...

1- YOĞUNLAŞTIRILMIŞ HAZIRLIK EĞİTİMİ


’Erken kalkan yol alır’ sözü tam da böylesine ’çetin geçecek’ günler için söylenmiş olmalı. Unutmayın! Bir değil iki sınav var önünüzde. İşte bu nedenle, son günlerinizi ’yeterince hazırlanamadım’, ’şu konular eksik kaldı’ stresiyle geçirmemek için yoğunlaştırılmış, sıkı bir hazırlık eğitimi almanız gerekiyor.

Yaz döneminde 15 gün boyunca, günde 6 saatten, toplamda 90 saat alacağınız bir hazırlık eğitimi ile hem maratona hızlı bir giriş yapmış olacaksınız hem de kış dönemine daha hazır bir şekilde başlayıp, daha fazla tekrar yapma imkanı bulacaksınız.

2- HAFTANIN 6 GÜNÜ EĞİTİM


Başlık ilk bakışta gözünüzü korkutabilir. Ancak unutmayın ki bu yıl hayatınızın en önemli yıllarından birini yaşıyorsunuz! Hedefe giden yolda her türlü fedakarlığa katlanmanız gerekiyor. Kendinize ayırdığınız tatil günlerini teke düşürmek de bunlardan biri. Cumartesi günleri dahil haftanın 6 günü 46 saatlik çok kapsamlı bir eğitim programı alarak yıl boyunca toplam 1542 saat YGS-LYS eğitimi almış olacaksınız. Hayallerinizdeki üniversiteye gitmek ve hayatınızı kendi kararlarınız doğrultusunda yaşamak için bu fedakarlığa değmez mi sizce de?

*** İlk yılınızda üniversite sınavını kazanmayı hedeflemelisiniz. Bazı öğrenciler okul dersleriyle birlikte üniversite sınavına hazırlanmanın zor olduğunu düşünerek kazanma düşüncesini erteleyebiliyor.

3- DİJİTAL ASİSTAN DESTEĞİ


Teknoloji hayatımızın her alanında olduğu gibi sınavlara hazırlık sürecinde de en önemli yardımcılarınızdan biri olacak. Tabii doğru kullanılırsa... Dijital asistanınız konu ve kazanım eksikliklerini sizin için belirlemeli ve size bunları giderecek pekiştirme materyalleri sunmalı. Böylece çalışma programınızı daha dengeli hazırlayacak ve zaman kazanacaksınız. Asistanınız yardımıyla eksikliğini belirlediğiniz konuları size önerilen doğru çalışma araçları ile (konu anlatım videosu, çözümlü soru kitapçıkları, yaprak testler v.b.) kısa sürede kapatabileceksiniz.


4- DÜZENLİ ETÜT ÇALIŞMALARI


Sınavlara hazırlanmanın uzun soluklu bir iş olduğunu bir an olsun aklınızdan çıkartmamanız gerekiyor. Bu nedenle çalıştığınız konuları ezberlemek yerine o konuları anlamaya, kavramaya çalışmak her zaman ilk tercihiniz olmalı. Bunu hayata geçirmenin en etkili yollarından biri düzenli etüt çalışmalarına katılmaktır. Programlı etütlerde, işlenen konular öğretmenler tarafından özet olarak tekrar edilir ve konuyla ilgili sorular çözülür. Bu etütlere düzenli olarak katılımınız, anlatılan konuları pekiştirmeniz ve eksiklerinizi tamamlamanız için önemlidir.

Ders çalışmaya uzun süre ara vermeyin. Üniversiteye hazırlık sürecinde ders çalışmaktan "soğumamanız" çok önemlidir.

5- BİREYSEL KOÇLUK SİSTEMİ


Zorlu sınav maratonunda dünyanın bütün yükünün sizin sırtınıza yüklendiği gibi yanlış bir düşünce içine girip yoktan yere psikolojinizi bozmayın! Sınavlara hazırlanan her öğrenci, konu ve kazanım eksikliğini giderecek uygulamalara, motivasyona ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyar. İşte tam bu noktada danışman öğretmenleriniz devreye girer. Danışman öğretmen, size eğitim koçluğu yaparak ilgi ve yeteneklerinize uygun bir kariyer planı yapar ve konu ve kazanım eksikliğini giderecek şekilde çalışma programı oluşturmanıza rehberlik eder. Merak etmeyin, bu yolda asla yalnız yürümeyeceksiniz!

6 - ÖDEV TAKİP SİSTEMİ


YGS/LYS’ye hazırlık sürecinde ödevler ve bu ödevlerin takibi en kritik konuların başında gelmektedir. Çünkü verilen ödevler, öğrenmenin kalıcı hale gelmesi ve konuların net anlaşılabilmesi açısından büyük önem taşır. Bu nedenle her öğrenciye kendi hedefi doğrultusunda ödevler verilmelidir. Sonraki aşamada ödevler, öğretmenler tarafından kontrol edilir ve böylece öğrencinin eksiklerinin tamamlaması sağlanır.

Sınav sistemini iyi bilmeniz kendinize olan güveninizi artıracağı gibi mantıklı bir çalışma stratejisi takip etmenizi de sağlayacaktır.

7- DİJİTAL ETÜT DESTEĞİ


Düzenli etüt çalışmalarının sınav yolculuğunda size nasıl bir katkı sağladığından yukarıda kısaca bahsetmiştik. Fiziksel olarak katılım gösterdiğiniz bu etütlerin yanında bir de dijital etüt desteği almanız, pastanın üzerindeki krema olacak adeta...

Dijital etüt; içerikleri zümre öğretmenleri tarafından, YGS ve LYS sınavlarının konu dağılımları ve zorluk düzeyleri dikkate alınarak hazırlanmış, denemelerden ve testlerden oluşan bir dijital platformdur.

Dijital etütlerin en büyük avantajı, istediğiniz zaman, istediğiniz ortamda size destek vermek için her an hazır olmasıdır. Branş öğretmenlerinin konu anlatımı yaptıkları bu etütler sayesinde istediğiniz zaman etüt derslerini dinleme, anlamadığınız konuları tekrarlama olanağı bulabilirsiniz.

8- REHBER ÖĞRETMEN DESTEĞİ


Başından beri söylediğimiz gibi uzun ve zorlu bir maratona çıkıyorsunuz. Ancak unutmayın ki, zoru kolaya çevirmek sizin elinizde. Siz kusursuz bir şekilde YGS/LGS sınavlarına hazırlanırken rehber öğretmenleriniz size tercih danışmanlığı yaparak puan ve başarı sıranıza göre doğru tercihler ile sizi hedeflerinize götürecek. Yeteneklerinize uygun bir kariyer planlaması yaparak puana göre değil, hedefe göre çalışma stratejileri belirleyecek.

Üniversite yolunda başarılar diliyorum...

MEB