ÖSYM 2018 Boş Kalan Kontenjanlar Listesi

ÖSYM 2018 Boş Kalan Kontenjanlar ListesiÖSYM 2018 YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

ÖSYM 2018 YKS Ek Yerleştirme Tercih Robotu için Buraya Tıklayınız


ÖSYM 2018 YKS Ek Yerleştirme İşlemlerini Yapmak için Buraya Tıklayınız

ÖSYS sonuçlarının açıklanmasıyla toplam kontenjanın yaklaşık dörtte birinin boş kaldığı ortaya çıktı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) 2018 sonuçları, bazı bölümlerin gözden düştüğünü ortaya koydu.

YKS TYT Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

YKS TYT Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir


ÖSYM, günlerdir adayların heyecanla beklediği üniversite yerleştirme sonuçlarını dün gece yarısı açıkladı.

Adaylar hangi yükseköğretim programlarına yerleştiklerini ÖSYM’nin (https://sonuc. osym.gov.tr) internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

Üniversitelere kayıtlar, Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Devlet üniversitelerinde isteyen öğrenciler için elektronik kayıtlar Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak.

E-kayıt isteğe bağlı, zorunlu değil. Elektronik kaydı tercih etmeyenler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvurabilecek. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile (https://www.turkiye.gov.tr) adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabilecek.

Askerlik durumu adayın kayıt olmasına engel olmayacak. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler de e-kayıt yaptıramayacak, yerleştiği yükseköğretim kurumuna gidecek.

SIRADA EK YERLEŞTİRME VAR

Bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar için üniversiteli olma şansı henüz bitmedi. Bu adaylar üniversite kayıtlarının ardından boş kontenjanlar için ek yerleştirmeye katılacak. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından devlet, vakıf, KKTC ve yurtdışı olmak üzere kontenjan boşlukları açıklandı.


2018 Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?

Öğrencilerin günlerdir merakla bekledikleri üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Üniversitelere kayıt tarihleri Ağustos tarihleri arasında yapılacak

Öğrencilerin günlerdir merakla bekledikleri üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı.

Adaylar yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini girerek öğrenebilecekler.


ÜNİVERSİTELERE KAYIT İŞLEMLERİ AĞUSTOS TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

2017-2018 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır.

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

ELEKTRONİK KAYIT İLE DE ÜNİVERSİTE KAYITLARINIZI YAPABİLİRSİNİZ

Devlet yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma imkanı sunacak. Elektronik kayıt, öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlı olacak. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler, yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracak. Elektronik kayıt işlemi, 2017-2018 öğretim dönemi için ÖSYM'den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacak. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecek.

Yerleşen adaylar, e-devlet şifreleri ile (https://www.turkiye.gov.tr) adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabilecekler.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*** 2018 ÖSYS Ek Yerleştirme Sonuçlarını Öğrenmek için BURAYA TIKLAYINIZ

*** ÖSYM Sınav Takvimi 2018 Başvuru Tarihleri Açıklandı mı? Detaylı Bilgi için BURAYA TIKLAYINIZ

ÖSYM Tercih Kılavuzu