2018 YKS Başvuru Tarihleri Ne Zaman Başlıyor?

2018 YKS Başvuru Tarihleri Ne Zaman Başlıyor?2018 ÖSYM Sınav Takviminin açıklanmasıyla beraber, 2018 YKS Başvuru ve Sınav Tarihleri de netleşmiş oldu.Peki, 2018 YKS Başvuru Tarihleri Ne Zaman Başlıyor? Önümüzdeki sene sınava girecek olan adayların bugünlerde asıl merak ettikleri soru bu.

2018 YKS , 23-24 Haziran 2018’de gerçekleşeceğini söylemek mümkün 2018 YKS Başvuruları ise 8-22 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak

2018 YKS Başvurusu için kılavuz bilgileri ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) adresinde belirtilen tarihler içerisinde yayınlanacaktır.2018 YKS Başvuru İşlemlerinizi de ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr/) internet adresinden kılavuz bilgileri doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.

2018 YKS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018 YKS Başvuru İşlemlerini Yapmak için Tıklayınız

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adaylar 2018-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz satışı yapılmayacak. Adaylar sınav başvurularını 5 TL karşılığında yapacak. Bir ortaöğretim kurumundan henüz mezun olmamış adaylarla mezun durumdaki adaylardan önceki yıllarda ÖSYS'ye başvurusu olan ve kayıtlarda geçerli bir fotoğrafı bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklar.

MEZUN ADAYLAR BAŞVURULARINI ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN YAPACAK

Sınava meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adaylar hariç, ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların girmeleri zorunlu olacak. Mezun durumda olan adaylardan ilk defa ÖSYS'ye başvuru yapacak olanlar başvurularını, sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yapacaklar. Bu adayların eğitim bilgileri, yanlarında bulunduracakları diploma veya mezuniyet belgelerine uygun olarak başvuru görevlisi tarafından sisteme kaydedilecek ve ilgili diploma/mezuniyet belgesinin onaylı bir örneği bu görevli tarafından alınacak.

BAŞVURUNUN TAMAMLANMASI İÇİN "BAŞVURU İŞLEMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI" AÇIKLAMASININ GÖRÜLMESİ GEREKECEK

Başvuru formunda "YKS'ye girmek istiyorum" seçeneğini işaretleyenler ilgili ücreti
belirtilen bankalardan birine yatıracaklar. Başvurunun tamamlanması için "Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı" açıklamasının mutlaka görülmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekecek. Yurt dışında bulunan adaylardan sınav ücretini döviz olarak bankaya yatıranlar, bireysel başvuru hakları olsa bile, İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapamayacaklar.

Adayların ÖSYS başvurularının alınması ile ilgili çalışmalar tamamlanmıştır. Başvuru esnasında adayların herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için başvuru sistemi, başvuru merkezlerine test amaçlı açılmış, başvuru merkezleri sistem üzerindeki kontrol işlemlerini yapmışlardır. Adayların, başvuru merkezlerinde oluşabilecek yoğunluğu dikkate alarak, başvuru işlemlerini başvuru süresinin son günlerine bırakmamaları önemle hatırlatılır.


YGS BAŞVURU ŞARTLARI

2017-2018 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar, 2018-ÖSYS’ye başvuru yapmak zorundadır. 2017-2018 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi) son sınıfında
okumakta olan öğrenciler
 Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
 Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
 Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar


Durumları yukarıdakilerden birine uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da 2018-ÖSYS’ye başvurabilirler ancak bu adaylar, ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin son gününe kadar T.C.
uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2018-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler (Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri ÖSYS kapsamı dışındadır. Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır.).

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Pembe/Mavi
Kart sahipleri), 2018-ÖSYS’ye başvurabilirler. Bu adaylar 2018-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara
yerleştirilirler. KKTC uyruklu adaylar ile Bulgaristan'dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular da ÖSYS kapsamında yerleştirme işlemlerine alınırlar.


YKS BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

2018 ÖSYM Aday Başvuru Formu
Nüfus Cüzdanı (Ya da pasaport)
Mezuniyet Diploması Örneği (mezun öğrenciler için)
Diploma, transkript ( Yurt dışında okuyan öğrenciler için)
Sağlık Kurulu Raporu Örneği ( Engelli öğrenciler için)


2018 YKS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Üniversiteye girişte sınav sisteminin değişmesinin ardından sınav ücretlerinde de değişikliğe gidildi. Daha önce YGS için 60 TL, LYS’de her oturum için 40 TL için öğrenci sınavlar için en az 140 TL ödemekteydi. ÖSYM başkanı bugün Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınav ücretleri açıkladı. ÖSYM başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer 2018 TYT ve YKS sınav ücreti için 120 TL alınacağını planladıklarını duyurdu.

2018 YKS ve TYT başvuruları mart ayında başlayacak. Sınavın da Ramazan Bayramından sonra yapılması planlanıyor.


2018 YKS Başvuru Ücreti ve Yatırılacak Bankalar

2018 YKS Ücretini adaylar ÖSYM’nin resmi sitesindeki “Ödemeler” bölümünden ya da belirtilen bankalara giderek görevlilere T.C Kimlik Numarası, adı, soyadı bilgileri ile kaç TL yatıracaklarını söyleyerek ücreti yatırabilecekler. 2018 YKS Başvuru Ücreti’nin yatırılacağı bankalar aşağıdaki kutuda bulunuyor. Ocak ayı içerisinde aşağıda belirtilen bankalara para yatırmayan adaylara 2018 YKS’ye katılamayacaklar.

Yatırılacak Bankalar:
T.C Ziraat Bankası,
Vakıfbank,
Halk Bankası,
Akbank,
Kuveyt Türk Katılım
TEB
DenizBank
PTT Şubeleri

2018 YKS Başvuru Ücreti bankaların dışında ÖSYM sayfasındaki “Ödemeler” bölümünden de ödenebiliyor.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023