2018 YKS Başvuruları Yarın Başlıyor mu?

2018 YKS Başvuruları Yarın Başlıyor mu?Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile üniversitelere sınavsız geçiş başvurularının duyurusu ÖSYM'nin sitesinde duyuruldu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) Mart 2018'de yapılacak, sonuçlar Haziran 2018'de açıklanacak. YKS başvuruları,Mart 2018'de alınacak.

YGS başvuruları yarın başlıyor.Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile üniversitelere sınavsız geçiş için başvurular yarın başlayacak.Başvuru duyurusu ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzuna göre, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya olacaklar, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmek için yarından itibaren Mart'a kadar ÖSYS'ye başvurabilecek. Adaylar, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve sınavsız geçiş için kılavuzda belirlenen ücretleri yatıracak.

Adaylar, ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna verilen süre içinde, ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinden erişebilecek. Kılavuzun satışı yapılmayacak.

2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu İndir

2018 ÖSYS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

Bir ortaöğretim kurumunda son sınıfta okuyan adaylar; başvurularını kendi okullarından yapacak. Okulu başvuru merkezi olmayan adaylar, okul müdürü tarafından bir başvuru merkezine yönlendirilecek.

Mezunlar ve açık lise öğrencilerinden ise MEB e-okul sisteminde veya ÖSYM aday işlemleri isteminde eğitim bilgisi doğru olarak bulunan ve ÖSYM sisteminde geçerli fotoğrafı olan adaylar başvurularını isterlerse internetten ya da başvuru merkezinden yapabilecek. Ancak bu eğitim bilgileri sistemde olmayan veya güncelleme gereken ya da geçerli fotoğrafı bulunmayan adaylar, başvurularını sınav koordinatörlükleri veya başvuru merkezlerinden yapacak.

Adayların başvuru merkezine şahsen gitmesi, son sınıf düzeyinde olup da okulu başvuru merkezi olmayan ve e-okulda bilgisi bulunmayan adayların da başvuru formundaki eğitim bilgilerinin kendi okul müdürlükleri tarafından onaylanmış olması gerekiyor.

Başvuru ücreti için ocak son gün olarak belirlendi.

Adaylar başvuruya ilişkin diğer detayları (www.osym.gov.tr) adresinden öğrenebilecekler.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023