2018 YKS Giriş Belgeleri Yayınlandı Mı?

2018 YKS Giriş Belgeleri Yayınlandı Mı?2018 YKS Giriş Belgesi Yazdırmak için Tıklayınız

ÖSYM'nin 2018 YKS Giriş Belgelerini Sınavdan En Az 10 Gün Önce Yayınlaması beklenmektedir.2018 YKS Giriş Belgeleri ÖSYM'nin resmi sitesi (http://ais.osym.gov.tr) internet adresinden duyurulacaktır.

Adaylara Sınav giriş belgesi postayla gönderilmeyecektir. Tüm adaylar YKS giriş belgelerinin renkli ya da siyah beyaz çıktısını alarak sınava girebilirler.YKS Giriş Belgeleri 2018 Başvuru kılavuzunda belirtilmiştir.Kılavuz bilgilerinde özetle şu bilgiler yer alacaktır.


2018-YKS SINAVA GİRİŞ BELGESİ: Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Bu belgeyi, T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebilirsiniz. Belgenin üzerinde sınava gireceğiniz merkez, bina, salon bilgileriniz ile fotoğrafınız bulunmaktadır.

Hiçbir aday sınava giriş belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmeniz sınav günü size kolaylık sağlayacaktır.

Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar İnternet’ten edinebileceklerdir. Adaylar İnternet’ten edinecekleri Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur.

Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.


Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmeniz sınav günü size kolaylık sağlayacaktır.

Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar İnternet’ten edinebileceklerdir.

YKS,Haziran 2018 günü tek oturumda yapılacak. 160 sorunun yer aldığı ikinci sınav için ise adaylara 180 dakika verilecek.

YKS ne zaman yapılacak, kaç dakika sürecek?

YKS ne zaman yapılacak ve kaç dakika sürecek sorusuna cevap geldi! YÖK, Yükseköğretim Kurumları Sınavı 23-24 Haziran’da yapılacağını açıkladı. Temel Yeterlilik Testi için adaylara 90 dakika, ikinci sınav için ise 180 dakika verilecek.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacağını belirterek, birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi’nde adaylara 80 soru için 90 dakika, 160 sorunun yer aldığı ikinci sınav için ise adaylara 180 dakika verileceğini bildirdi.

YÖK'ten YKS ile ilgili yapılan açıklamaya göre, lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansı da dikkate alınarak hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40’ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60’ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek. Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT’den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.

Eşit ağırlıkçıların gireceği ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1', ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1' olarak değiştirildi. Bu teste tarih soruları da eklendi.

İKİNCİ OTURUMDA 160 SORU SORULACAK

YKS'nin ikinci oturumunda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacak. İkinci oturumdaki testlerin içeriği ve soru dağılımı da belli oldu. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde 24 Türk dili ve edebiyatı, 10 tarih, 6 coğrafya sorusu yer alacak. Sosyal Bilimler-2'de ise, felsefe grubunda (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, coğrafya-2'de 11, tarih-2'ye 11, din kültürü ve ahlak bilgisinde 6 soru olacak. Fen bilimlerinde 14 fizik, 13 kimya, 13 biyoloji sorusu yer alacak.

TYT 90 DAKİKA, İKİNCİ SINAV 80 DAKİKA SÜRECEK

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testinde (TYT); 40 Türkçe, 40 Temel Matematik olmak üzere toplam 80 soru sorulacak. Adaylara 90 dakika süre tanınacak. 160 sorunun yer aldığı ikinci sınav için ise 180 dakika verilecek. Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda soru başına 0,81-1,68 dakika arasında değişen süreler verilmekteyken, Yükseköğretim Kurumları Sınavında soru başına 1,125-2,25 dakika arasında değişen süre düşüyor.

YKS 23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınav ücreti ÖSYM tarafından belirlenecek olup sınav ücretinin iki oturum için 120 TL olması planlanıyor. Konuyla ilgili kesin bilgi Başvuru Kılavuzu'nda ve ÖSYM'nin web sayfasından ilan edilecek.

Yükseköğretim Kurumları Sınavında birinci oturumda (TYT) bir, ikinci oturumda bir olmak üzere toplam iki kitapçık verilecek.

YKS Sonuçları Ne Zaman ve Nasıl Duyurulacak?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyeceği için YKS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile sınavdan sonra en geç bir hafta içerisinde ÖSYM’nin (https://sonuc.osym.gov.tr) İnternet adresinden öğrenebilecekler. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. YKS sonuçları, YKS sonrasında İnternet’ten duyurulacak olan sınav sonuç bilgilerinde de yer alacak.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme (https://sonuc.osym.gov.tr) üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

1 yorum

nurgül yüksek
12.02.2015 23:09

Sitede yayınlanan ygs 2015 konu dağılımı ösym nin resmi açıklaması mıdır? bilgilerin doğruluğu ne kadar gerçektir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023