2017 YGS Fizik Konuları (ÖSYM)

2017 YGS Fizik Konuları (ÖSYM)2017 YGS Fizik Konu Dağılımları

2017 YGS sürecinin başlamasıyla beraber adayların en çok ihtiyaç duydukları noktaların başında ygs konuları geliyor. Bu yazımızda YGS Fen Bilimleri Konuları arasında yer alan 2017 YGS Fizik Konularına yer veriyoruz. YGS Fizik testinde hangi konulardan ağırlıklı olarak soru çıkıyor? sorusunun cevabını vereceğimiz yazımıza öncelikle YGS Fizik testinin genel bilgilendirmesiyle başlayalım. YGS Fizik testi genel olarak ne tür sorulardan oluşur? Testin adaylardan istedikleri nelerdir? gibi sorulara cevap bulduktan sonra asıl konumuz olan 2017 YGS Fizik Konuları‘na geçeceğiz.


YGS Fizik Testi’nin Genel Özellikleri Nelerdir?

Bilindiği üzere Fizik testi YGS Fen Bilimleri testi içerisinde yer alan ve 14 sorudan oluşan bir testtir. Fizik testi diğer testlerden biraz daha farklı olarak ilköğretim müfredatı da odaklıdır. Test sayısal bölümü öğrencilerin kolaylıkla çözebileceği sorulardan oluşmaktadır. Fakat eşit ağırlık, sözel ve meslek lisesi gibi Fizik soruları çözme durumuyla karşı karşıya kalan diğer bölümlerin öğrencilerinin sorular karşısında zorlandığını söyleyebiliriz.

Fizik bölümünden Ygs Fen Bilimleri testinde 14 soru çıkıyor.

2017 FİZİK SORULARI DEĞERLENDİRMESİ:

“2017 YGS Fizik bölümünde yer alan sorular ve geçmiş yılların sınav soruları değerlendirildiğinde bu yıl soruların son derece net, açık ve tamamen müfredat kapsamı içerisinde kalan, ağırlıklı olarak kazanımlar kapsamında bir sınav olduğu görülmüştür. Fizik bölümüne giriş ve bilimsel yöntem konusu ile ilgili geçmiş yıllarda sıkça soru gelmesine rağmen 2017 YGS’de soru gelmemesi dışında beklenmedik bir durum veya soruyla karşılaşılmamıştır. 2017 YGS yalnızca 9 ve 10. sınıf Fizik müfredatı ile sınırlı kalmıştır. Nesibe Aydın Okulları Seçme Sınavları dahil olmak üzere sene başından itibaren uyguladığımız deneme sınavlarımıza paralel sorulardan oluşmuş bir YGS oluşturulduğundan öğrencilerimiz Fizik bölümünde zorlanmadan rahat bir sınav geçirmiştir.”

2017 YGS Fizik testine hazırlanan adaylar için tavsiyemiz;

Fizik testi soruları genellikle belli kalıplarda adayların karşısına gelir. Yani adayların karşısına sürpriz sayılabilecek sorular gelmez. Bu sebeple adaylar düzenli bir şekilde YGS Fizik sorusu çözerler ve karşılarına gelebilecek hemen hemen tüm kalıplara kendilerini hazırlarlarsa 2017 YGS Fizik Konuları‘nda zorluk çekmeyeceklerdir.

Verdiğimiz tüm bu bilgilerden sonra 2017 YGS Fizik Konuları‘na geçebiliriz. Aşağıda tablo olarak konuları inceleyebilirsiniz. Konular 2017 YGS’ye göre oluşturulmuş olup 2017 YGS’de çıkması en muhtemel konulardır. Soru sayıları 2017 YGS’ye aittir. Fikir vermesi amacıyla konulmuştur.

2017 YGS Fizik Konu ve Soru Dağılımları


1 Fiziğin Doğası 1
2 Basınç 1
3 Isı ve Sıcaklık 2
4 Doğrusal Hareket 1
5 Dinamik 1
6 İş ve Enerji 1
7 Elektrik 3
8 Mıknatıslık 1
9 Optik 1
10 Ses 1
11 Sıvıların kaldırma ilkesi 1

Toplam 14

2022 YKS Konuları ÖSYM

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023