2018 YKS Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?

2018 YKS Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?2018 YKS Son Başvuru Tarihi Ne Zaman? Yükseköğretime Giriş Sınavı (YKS) ve üniversitelere sınavsız geçiş için başvurular ve sınav ücreti yаtırmа işlemi Mart'ta sona erecek .

YGS ve sınavsız geçiş başvuru ücreti ne kadar? ÖSYS başvuru ücretini nereye ve nasıl ödeyebilirim? YKS ve sınavsız geçiş başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak? 2018 YKS ve sınavsız geçiş başvuru merkezleri ve adreslerinin listesi, İşte ÖSYS 2018 hakkında merak edilenler;


2018-ÖSYS Kılavuz ve Başvuru Bilgileri için Tıklayınız

2018 YKS Başvurularını Yapmak için Tıklayınız

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvurular 2 aşamadan oluşacak. Birinci aşamada, aday bilgileri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenecek ve onay kodu sisteme girilecek. İkinci aşamada ise sınav ya da sınavsız geçiş ücreti yatırılacak.ÖSYS başvuru işlemlerinde yapılan değişiklikle YKS veya sınavsız geçiş ücreti, başvuru işlemi yapıldıktan sonra yatırılacak. Başvurusunu bir başvuru merkezinden veya ÖSYM'nin internet adresinden bireysel olarak yapan adaylar, daha sonra kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru süresi içinde YKS veya sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacak.Adaylar, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) ile, sınavsız geçiş için güncel kılavuzda belirtilen miktarı yatıracak.

Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan kendi okulu başvuru merkezi olanlar, başvurularını kendi okullarından yapacak.ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak (https://ais.osym.gov.tr) adresinden yapacak. Diğer tüm adaylar (kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan veya var olan eğitim bilgisinde değişiklik olanlar), başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerinin herhangi birinden gerçekleştirecek. Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf geçerli olacak.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde eğitim bilgileri kayıtlı olan adayların başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce ÖSYM'nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresine kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak, sistemde mevcut eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor.

ÖSYS'ye başvurmak isteyen adayların, 2018-ÖSYS'ye (sınavsız geçiş dahil) ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemlerin ayrıntılı olarak belirtildiği kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

Adaylar, 2018-ÖSYS kılavuzuna ve başvuru merkezleri listesine, ÖSYM'nin internet sitesinden erişebilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebilecek.

Adayların, sınav veya sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS'ye başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini, ÖSYM'nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek, ÖSYS'nin diğer aşamalarında gerekebileceği için özenle saklamaları gerekiyor.


Merkezlerde başvurular resmi iş gününde yapılacak

Başvurularını merkez tarafından yapacak adayların, başvuruları,Mart gününe kadar resmi iş gününde ve resmi iş saatleri içinde alınacak.Başvuru merkezine giderken adayın yanında, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş aday başvuru formu, üzerinde soğuk damga basılı, güncel bir fotoğraf ve T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport olması gerekiyor.

ÖSYS’ye internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, "2018-ÖSYS Bireysel Başvuru” alanındaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını süresi içinde tamamlayacak ve sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini yatıracak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru Ocak'ta sona erecek. Başvuru işleminin yapılması için başvuru ekranında “Başvuru işlemi ÖSYM’ye bildirilmiştir” açıklamasının mutlaka görülmesi ve ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekiyor.


2018 YKS Başvuru ücreti için son gün ne zaman?

Başvuru ücreti ödeme işlemleri Mart 2018'de, bankadan ödeme yapacak adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler” alanından kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapacak adaylar için saat 23.59’da sona erecek. Süresi içerisinde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların, başvuruları tamamlanmamış sayılacak.


YKS başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı

T. Halk Bankası ATM ve İnternet bankacılığı Akbankın tüm şubeleri,

ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa) *Yerleştirme ücreti, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartı ile de yatırılabilecektir

Adayların sınav başvuru ücretini yatırırken banka görevlisine, ÖSYS’ye başvuru yaparken bildirdiği T.C. Kimlik Numarasını, adı, soyadını ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir. Ücret, internet aracılığıyla da yatırılabilir.


YURT DIŞINDAN BAŞVURANLAR İÇİN SINAV/SINAV GEÇİŞ BAŞVURU ÜCRETLERİNİN YATIRILMASI

Yurt dışından sınava başvuran adaylar, sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

*** ÖSYM Online Sınav Ücreti Yatırma İşleminizi Gerçekleştirmek için
Buraya Tıklayınız

2018 YKS başvuru merkezleri

YGS ve sınavsız geçiş başvurularında (2018 ÖSYS) kendi okulu başvuru merkezi olan son sınıf öğrencileri hariç diğer adayların başvuru yapabilecekleri başvuru merkezlerinin listesi için Buraya Tıklayın

2018-ÖSYS Kendi Okulu Başvuru Merkezi Olan Son Sınıf Öğrencileri Hariç Diğer Adayların Başvuru Yapabilecekleri Başvuru Merkezlerinin Listesi (Kendi okulu Başvuru Merkezi olan son sınıf öğrencileri başvuru işlemlerini kendi okullarında yapacaklardır.)

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023