YKS'de Başarıyı Yakalayacak İpuçları

YKS'de Başarıyı Yakalayacak İpuçlarıYükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YKS)çok az bir zaman kaldı. Adayların stres, heyecan ve kaygı durumları artış eğiliminde...

8-9 Haziran arası yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YKS) başvuru yapan aday sayısı açıklandı.

Geçen yıl başvuru yapan aday sayısı ne kadar?

ÖSYM, YKS’ye girecek aday sayısının geçen yıl üç buçuk milyon aday YKS için başvuru yaparken bu yıl YKS'ye 3 milyon 36 bin 945 aday başvurdu.

Sevgili Üniversite Adayları; Sınav için şu ana kadar elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştınız. Şu ana kadar neler yaptınız, nasıl hazırlandınız ve şu anda sahip olduğunuz bilgiler sizin için yeterli mi? Yoksa hala eksikleriniz mi olduğunu düşünüyorsunuz? Eğer istediğiniz yerde olmadığınızı düşünüyorsanız kalan süre zarfında sınava yönelik stratejilerle en iyi sonucu almaya çalışmalısınız…

Nedir bu stratejiler:

Sınav öncesi stratejiler;

1- Sınavdan bir hafta öncesinden başlayarak ama özellikle sınavdan 2-3 gün öncesinden, beslenmenize ve uykunuza özen gösteriniz. Bu günden itibaren bünyenizin alışık olmadığı yiyecekleri yemeyiniz.

2- Son günlerde yoğun tempoda ders çalışmak yerine tekrarlara ağırlık verip önceki yılların sınav soruları deneme sınavı biçiminde zaman tutarak çözmeye gayret ediniz.

3- Kesinlikle bedeni aşırı derecede yoracak spor ve benzeri faaliyetlerden uzak durunuz.

4- Televizyon izleme, internette zaman geçirme, müzik dinleme, arkadaşlarla vakit geçirme gibi etkinliklere ayrılan süreyi biraz azaltılıp bu vakitleri dinlenmeye ve soru çözmeye ayırın. Unutmayın bir soru sizleri sıralamada çok üst noktalara taşıyabilmektedir.

5- Sınava birkaç gün kala, özellikle deneme sınavlarında eksik olduğunuzu düşündüğünüz konuları belirleyip o konular üzerinde çalışma yapmanız oldukça yararlı olur.

6- Artık geçmişi düşünmeyi bırakın, bugünü ve önünüzdeki günleri daha verimli nasıl geçirebileceğinize odaklanın.
Sınavdan bir gün önce stratejiler;

1- Gününüzü açık havada dolaşarak, kendinizi yormadan zinde tamamlayın.

2- Akşam yemeğinin hafif olmasına dikkat edin. İstediğiniz ve bünyenizin alışık olduğu yemeklerden yemeğe çalışın.

3- Erken yatmaya çalışmayın, Sınav sabahı zinde uyanabilmek ve erken kalkabileceğiniz bir düzen uygulayınız. Alışık olduğunuz düzeninizde değişiklik yapmayınız.

4-Sınava giderken yanınızda götürmeniz gereken belge ve malzemeleri (nüfus cüzdanı, sınav belgesi, su vb.) ertesi gün giyeceklerinizi akşam yatmadan hazırlayın.

5- Sınav sabahı mutlaka azda olsa dengeli bir kahvaltı yapınız.

6- Felaket tellallarından uzaklaşın ve kesinlikle sınava giderken sizinle birlikte gelmelerine izin vermeyiniz. Sınava Pozitif insanlarla ve gitmeye özen gösteriniz.

Sınav anı stratejileri;

1- Öncelikle size verilen soru kitapçığını baştan sona kontrol ediniz ve eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan kısımlar varsa sınav sorumlusuna mutlaka bildiriniz.

2-Soru kitapçığının ön kapağındaki ad, soyadı bölümünü mutlaka doldurunuz

3- Soru kitapçığının üzerindeki numarayı cevap kağıdınıza mutlaka kodlayınız.

4-En iyi bildiğiniz, kendinize en çok güvendiğiniz ve hata yapmayacağınızı düşündüğünüz ve alanınızla ilgili testlerden başlayabilirsiniz.

5- Turlama tekniği kullanarak zamanı etkin kullanabilirsiniz. Öncelikle kolay soruların çözülmesi, zorlanacağınızı düşündüğünüz, size zaman kaybettirme ihtimali olan soruların daha sonraya bırakılması şeklinde bir yol izleyiniz.

6- Her soru çözümünden sonra kodlamayı yapınız ve kesinlikle sonraya bırakmayınız.

Değerli üniversite adayları; üniversiteye giriş süreci maraton gibidir. Birinci ayağı YGS, ikinci yani final ayağı LYS dönemidir. Süreçten başarıyla çıkmak ve hedefe ulaşmak için her devrede üstün performans göstermeniz gerekir. Bu nedenle stratejik davranmak zorundasınız.

PUANLAMADA EN BÜYÜK PAY YKS'LERDE

Bazı Öğrencilerin YGS'si stediği gibi sonuçlanmayabilir. Birçok aday TYT'yi iyi geçmediği düşüncesiyle YKS'de kaygı yaşayacaklardır. Fakat Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda sabah ve öğleden sonraki oturumlardaki testlerin
yerleştirme puanına etkisi, geçtiğimiz yıl uygulanan YGS ve LYS’de adayın yerleştirme puanına oransal etkisiyle aynıdır. Yani bütün adayların girmek zorunda olduğu ilk oturum sonrası alınacak TYT’nin katkısı % 40; Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil alanlarındaki testlerden elde edilecek puanların katkısı % 60’tır.

Değerli Üniversite adayları;

Sonuç olarak Unutulmamalıdır ki YKS'ler, stratejik çalışan, zamanı verimli kullanan adayların karşılığını daha çok alacağınız sınavlardır…

Yukarıda sıralanan önerileri uygulamak çok zor değil. Sizlere çok şey kazandıracak bu önerileri unutmayınız. Doğru adımlar sizi başarıya götürecektir. Üniversite yolundaki tüm adaylara başarılar diliyorum…

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023